1. Sınıf Dikkat ve Hafıza Geliştirme Programı

Dr. Oktay AYDIN

Yazar : Dr. Oktay AYDIN
Sayfa Sayısı : 14 Kitap, 704 Sayfa
Ebat : 20x27 cm
Kâğıt : 80 g 1. Hamur
Kapak (Cilt Bilgisi) : 200 g Kuşe
Baskı Tarihi : 01.11.2019
Baskı Sayısı : 1. Baskı
ISBN : 978-605-80538-6-1
Yaş Grubu : 6-7
Perakende Satış Fiyatı : 1.500 TL  
Çocuğunuz veya öğrencileriniz için mutlu ve başarılı bir gelecek hayal ettiğinizi biliyoruz. Onlar için geliştirdiğimiz “Monera Dikkat ve Hafıza Geliştirme Programı” ile sizin bu hayalinizin gerçekleşmesine katkı sunmayı amaçlamaktayız. Uzun bir çalışmanın sonucunda geliştirilen program, düzenli olarak kullanıldığında, çocuğunuzun öğrenme kalitesini artıracak ve akademik başarısını destekleyecektir.

Programın geliştirilme sürecinde hem teorik hem de pratiğe dayalı yaklaşım ve ilkeler esas alınmıştır.

Bunları şöyle özetleyebiliriz:
1. Program nöroloji, psikoloji ve eğitim bilimlerinin birikimlerinden yararlanılarak geliştirilmiş ve böylece güçlü bir bilimsel alt yapıya dayandırılmıştır.
2. Program için hazırlanan “Monera Dikkat ve Hafıza Geliştirme Programı Değerlendirme Materyali” ile programın çocuğunuz/ öğrencileriniz üzerindeki etkilerini değerlendirme imkânı sunulmuştur.
3. Program, 10 aylık bir materyal olarak hazırlanmıştır. Böylece, yaklaşık bir yıl boyunca düzenli olarak çalışma yapmaya imkân sağlamaktadır.
4. Programda “Etkinlik Kitapları”, “Değerlendirme Materyali”, “Aile Katılım Kitabı” ve “Kılavuz Kitap” bulunmaktadır. Böylece, çocuğun hayatındaki tüm paydaşların programdaki rolü ve katkısı tanımlanmıştır.
5. Programdaki tüm açıklamalar ve uygulamalar, hatadan arındırılmış, açık ve anlaşılır bir dille yazılmış, çocuğun gelişim düzeylerine özen gösterilerek sıralanmış ve mantıksal açıdan başından sonuna kadar tüm aşamalarıyla tutarlılık sağlanmıştır.
6. Programın geliştirilme sürecinde, akademisyenler ve uygulayıcılardan destekler alınmış, üç aşamalı kontrolden geçirilmiş ve yaş grubu çocuklara pilot uygulamalar yapılmıştır. Çocuklar için eğitici ve geliştirici ürünler hazırlamak son derece dikkat ve özen isteyen bir iştir. Bir çocuğun dünyasına dokunmak demek, o ülkenin geleceğine dokunmak demektir. Konunun hassasiyetinin farkındayız. Bu nedenle, çocuklarla çalışma yapmanın sorumluluğunu hissederek geliştirdiğimiz programın onların başarısına destek olacağını düşünüyoruz.

Çocuklarımızın gelişimini desteklemek için birlikte yapacağımız bu yol arkadaşlığının onlara anlamlı değerler katması dileklerimizle program ürünlerini hizmetinize sunuyoruz.

PROGRAMIN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ

“Monera Dikkat ve Hafıza Geliştirme Programı”nın yapısal özellikleri şunlardır:

• İlkokul öğrencileri için geliştirilmiştir.

• Set içeriğinde şu ürünler bulunmaktadır:
1. Etkinlik Kitabı (10 adet – Her Kitap 52 Adet Ekinlikten Oluşur)
2. Değerlendirme Materyali (Ön Değerlendirme-Son Değerlendirme)
3. Değerlendirme Materyali Uygulama Yönergesi
4. Kılavuz Kitap
5. Aile Katılım Kitabı

• Program, temel olarak 5 alanda dikkat ve hafıza sisteminin gelişimini desteklemektedir.

Bu alanlar şunlardır:
1. Görsel Dikkat ve Hafıza
2. Matematiksel Dikkat ve Hafıza
3. Sözel Dikkat ve Hafıza
4. İşitsel Dikkat ve Hafıza
5. Kinestetik (Bedensel) Dikkat ve Hafıza

• Çocukların uygulayacağı etkinlik kitaplarında yer alan etkinlikler aşağıdaki özellikleri içermektedir:

1. Beş alanın tümüne etkinliklerde yer verilmiştir. Ağırlık oranları açısından bakıldığında görsel dikkat ve hafıza etkinlikleri ve matematik dikkat ve hafıza etkinlikleri ağırlıktadır. Diğer dikkat ve hafıza etkinlikleri eşit sayıda her kitaba dağıtılmıştır.
2. Kitaplarda yaş seviyelerine dikkat edilmiştir.
3. Yönergelerin olabildiğince açık, anlaşılır ve Türkçenin gramer ve anlam kurallarına uygun olmasına özen gösterilmiştir.
4. Setlerde özel gereksinimli çocuklara yönelik duyarlılığı artırıcı, onlarla empati kurmayı destekleyici etkinliklere yer verilmiştir.
5. Etkinliklerde belirli bir alanın ağırlığı olsa da bazı etkinliklerde birkaç dikkat ve hafıza alanını destekleyici nitelikler bulunmaktadır.
6. Etkinliklerde, yer yer didaktik yöntemler kullanılmakla birlikte, çocukların hoşuna gidecek karakterler, çizimler ve görsellerden de yararlanılmıştır.
7. Bazı etkinliklerde gerçek yaşam senaryoları ve gerçek görseller kullanılmıştır. Böylece, çocuğun gerçek yaşam içerisindeki durumlara ilişkin algıları desteklenmiştir.
8. Kitaplar, sadece “dikkat sorunu” olduğu düşünülen çocuklar için değil, tüm çocuklar için hazırlanmıştır. Bu nedenle, ürünlerin kullanımı için “dikkat sorunu” olması kesinlikle bir ön koşul değildir.
9. Ürünler okulda, evde ve klinik ortamlarda kullanılabilecek niteliktedir.
10. Etkinlikler, genel olarak çocuğun tek başına yapabileceği nitelikte hazırlanmıştır. Ancak yine de özellikle işitsel ve motor dikkat ve hafıza etkinliklerinde çocuğun bir yetişkinin desteğine ihtiyaç duyması söz konusu olabilir.
11. İşitsel dikkat etkinlik sayfalarının başında karekod görseli bulunmaktadır. Cep telefonu kamerasıyla veya yüklenecek bir uygulama aracılığı ile karekod okutulmalı ve etkinlik dinlenilen yönergeye uygun olarak yapılmalıdır.
12. Aile Katılım Kitabı’nda iki tür uygulamaya yer verilmiştir:
a) Kitap sayfaları üzerinde yapılacak etkinlikler (Mavi etiketli sayfalar)
b) Kitap dışında, farklı ortamlarda uygulanacak etkinlikler (Kırmızı etiketli sayfalar)